Oblíbené druhy přípravy kávy

Existuje mnoho možností přípravy kávy a každý kávový gurmán si vybere. Od espressa a klasických italských kávových nápojů přes velký šálek café creme, filtrační metody, moka nebo třeba tureckou kávu. 

ESPRESSO

je koncentrovaný kávový nápoj, který obsahuje maximum chuťových a aromatických látek a minimum škodlivin, které se v kávových zrnech nacházejí. Typická je oříškově hnědá barva s načervenalými odlesky. Dobrá extrakce dodá hustou cremu na povrchu. Espresso je základem téměř všech italských speciálních příprav kávy.

Pět parametrů přípravy espressa: teplota (88-95 °C), tlak 9 barů, množství 7-9 g jemně mleté kávy, čas přípravy 20-30 sec, objem v šálku 25-35 ml.

V závislosti na druhu kávy a stupni pražení se může optimální množství kávy pro dokonalé espresso lišit (například některé jednodruhové arabiky vyžadují až 10 g kávy).

Espresso servírujeme do předehřátého silnostěnného šálku na espresso, aby se uchovala optimální teplota nápoje.

RISTRETTO

je vlastně redukované espresso. Doba extrakce je asi 18 sec. Připravuje se se dvěma třetinami obvyklého množství vody pro espresso. Objem v šálku je cca 20ml.

Zajímavostí je, že ristretto obsahuje minimum kofeinu; ten se totiž uvolňuje v maximální míře až kolem 25 vteřiny extrakce.

CAPPUCCINO

je tradiční italský kávový nápoj se skládá z 1/3 espressa, 1/3 horkého mléka a 1/3 mléčné pěny. Povrch je často posypán kakaovým práškem. Dnes se setkáváme i s přípravou pouze z espressa a jemné mikropěny. Celkový objem nápoje je 150-180 ml.

Příprava: Jedno připravené espresso, 100-150 ml mléka. Do předehřátého šálku na cappuccino připravíme espresso. Zalijeme plnotučným mlékem teplým maximálně 65 stupňů Celsia. Doplníme mléčnou pěnou (1-2 cm). Na závěr posypeme kakaovým práškem.

CAFE MACCHIATO

je káva s kapucí z mléčné pěny

Příprava: Jedno připravené espresso, trochu mléčné pěny. Espresso v nahřátém šálku doplníme malou čepicí mléčné pěny.

LATE MACCHIATO

je velký kávový nápoj o objemu až 300ml složený z espressa, mléka a mléčné pěny.

Příprava: Do velké sklenice nalejeme horké napěněné mléko (o teplotě do 65 °C) asi do dvou třetin sklenice. Mléčnou pěnou necháme pomalu prokapávat espresso.

Variantou je CAFE LATE, které připravujeme do velkého šálku.

CAFÉ CREME

je velký šálek kávy patří mezi nejčastěji připravované kávové nápoje. Automatické kávovary ji připraví stisknutím tlačítka.

Příprava: Asi 9 g jemně mleté kávy, 120-130 ml horké vody, teplota 88-93 stupňů Celsia, předehřátý šálek, mléko nebo smetana podle přání.

AROMA SIRUPOVÁ KÁVA

tato příprava kávy je stále oblíbenější. Káva se mísí se sirupem. Sirupy jsou k dispozici v mnoha příchutích, například vanilka, karamel, amaretto, lískové ořechy, čokoláda, skořice, pistácie a další.

Příprava: Jedno připravené espresso, 10 ml aromatického sirupu, 200 ml napěněného mléka. Sirup nalejeme do sklenice, přidáme napěněné mléko a espresso jako u latte.

CAFÉ LUNGO

káva je pripravovaná s väčším množstvom vody ako espresso, je teda chuťovo slabšia. Príprava: jedno espresso, 55 ml horúcej vody (88-93 stupňov Celzia), predhriaty espresso šálok. Espresso doplníme horúcou vodou.

CAFÉ MÉLANGE

je švajčiarska špecialita, pripravená z tradičnej kávy a samostatne podávaného mlieka. príprava Jeden šálik kávy (filtrovaná, café creme), 1 dl šľahačky v samostatnej nádobe.

TURECKÁ KÁVA

podáva sa v malej nádobe - džezvě, spolu s vodou, cukrom a korením (napríklad so škoricou alebo kardamómom). Všetky ingrediencie sa zvaria dohromady.

Príprava: Džezva, jedna lyžička veľmi jemne mletej kávy Mocca, jedna lyžička cukru, jeden šálik vody. Do vriacej vody pridáme kávový prášok a cukor, zmes premiešame až prášok klesne ku dnu. Akonáhle sa hladina zmesi začne dvíhať, zoženieme nádobu z varnej dosky. Tento postup opakujeme dvakrát až trikrát. Pri nalievaní kávy do šálky pohybujeme nádobou hore a dole, aby sa v šálke vytvorila pena.

FRENCH PRESS

je veľmi jednoduchá a obľúbená metóda prípravy kávy vo Francúzsku, Švajčiarsku alebo Nemecku. Káva v šálke je hutná a dáva vyniknúť aromatickým a chuťovým vlastnostiam kávových zŕn.

Príprava: Množstvo kávy 60 g na 1 l vody, hrubšie mletie 0,3 – 0,5 mm, teplota vody 88 – 93 °C, doba lúhovania (počas ktorej je káva v kontakte s vodou) by sa nemala predlžovať nad 3 minúty. 

Tieto všeobecné pravidlá na prípravu platia aj pre ďalšie filtračné metódy a prekvapkanú kávu. 

 


Vychutnejte si kávu všemi smysly

Přiložíme ústa k šálku a na jazyku nám tmavá káva probouzí chuťové smysly: hořkost, slanost, sladkost a kyselost. Vůně se rozvíjí, káva chutná po květech, po karamelu nebo je pikantní, pryskyřičná… Vyzkoušejte si vlastní degustaci!


Recepty a kávové speciality

Kávu  pijete pravidelně ve své nejoblíbenější úpravě. Proč ale nevyzkoušet výborné gurmánské recepty na nápoje s kávou. Nabízíme vám osvedčené a zajímavé recepty pro kávu. Vyzkoušejte a nebudete litovat.

KÁVOVÝ SHAKE S MARINOVANÝMI JAHODAMI
Příprava pro 4 osoby: 300 g jahod, 5 lžic pomerančového sirupu, 40 g cukru, 5 dl silné kávy (dobře vychlazené), 500 ml vanilkové zmrzliny

Jahody omyjeme, nakrájíme na kousky a marinujeme s pomerančovým sirupem a cukrem asi deset minut. Vanilkovou zmrzlinu rozmixujeme se studenou kávou. Jahody rozdělíme do čtyř vysokých sklenic, přidáme kávovou zmrzlinovou směs. Servírujeme s lístkem máty.

CRÈME BRÛLÉ S KÁVOU A POMERANČEM
Příprava pro 4 osoby: 3 dl smetany, 2dl čerstvě uvařené silné kávy, jemně nastrouhaná kůra z pomeranče, jeden vanilkový lusk, 200 g cukru, 6 žloutků

Smetanu, pomerančovou kůru, vanilku a kávu svaříme v hrníčku. Ihned odstavíme z varné desky. Vaječné žloutky smícháme se 125 g cukru, mícháme v horké lázni až směs zhoustne. Krém, který vznikne, naplníme do žáruvzdorných misek a dáme do trouby předehřáté na 125-150 stupňů na 25-30 minut. Krém necháme vychladit, posypeme zbývajícím cukrem a karamelizujeme cukrářskou pistolí nebo v troubě pod grilovacím roštem.

LEDOVÉ CAPPUCCINO
Příprava pro 4 osoby: 2 listy pergamenového papíru, 2,5 dl velmi silné kávy, 75 g cukru, 1 vejce, 3 žloutky, 5 dl smetany ke šlehání, 1,5 dl mléka, 30 g cukru, trochu kakaového prášku

Z přeloženého papíru nastříháme proužky o šířce 4-5 cm. Kolem sklenic upevníme proužky provázkem tak, aby vyčnívaly 2-3 cm nad okraj sklenice. Kávu, cukr, vaječné žloutky a vejce smícháme a ponecháme v lednici. Na tuto pěnu z kávy pak dáme šlehačku a necháme zmrznout (asi 1 hodinu). Mléko s cukrem zahřejeme a napěníme pomocí ručního mixéru. Horkou pěnu naneseme na lžící na zmrzlou kávovou pěnu. Necháme znovu zmrazit (asi deset minut), odstraníme papír a posypeme přes sítko kakaovým práškem.

VÍDEŇSKÁ KÁVA
Příprava pro 4 osoby: 6-8 lžic nastrouhané mléčné čokolády, 8 dl mléčné kávy (dvě třetiny káva, jedna třetina mléko), 3,5 dl šlehačky, strouhaná čokoláda
Čokoládu rozdělíme do čtyř šálků a zalijeme horkou mléčnou kávou. Krémovou šlehačku nahoře posypeme zbytkem strouhané čokolády.

OŘÍŠKOVÁ KÁVA
Příprava pro 4 osoby: 5 dl kávy, 1 dl šlehané smetany, 8 lžiček oříškového sirupu, 5 lískových oříšků
Kávu a sirup smícháme a rozdělíme do čtyř sklenic. Nahoru přidáme šlehačku a ozdobíme kousky opražených oříšků.

TIRAMISÙ
Příprava pro 4 osoby: 6 lžic studeného espressa, 2 lžíce Amaretta (nebo bez alkoholu Amaretto sirup), 150 g sušenek či cukrárenských piškotů, 250 g mascarpone, 30 g cukru, 1,5 ml šlehačky, 1 polévkovou lžíci kakaového prášku, citronový balzám

Espresso a Amaretto smícháme. Polovinu sušenek poklademe do formy (asi 10x20cm) a zalejeme směsí kávy a Amaretta. Nahoru přidáme mascarpone rozmixované s cukrem a našlehanou smetanou. Na malou vrstvu krému naskládáme druhou vrstvu sušenek a postupujeme stejným způsobem. Zbylý krém dáme nahoru a necháme nejméně tři hodiny v lednici odpočívat. Těsně před podáváním posypeme kakaem a dochutíme citronovým balzámem.


Dokonalá káva ve francouzském stylu

Jedna z původních metod přípravy kávy vznikla podle legendy ve francouzském Provence. Jistý muž si ve svém rodném kraji připravoval kávu obvyklým způsobem. Namletou kávu zalil horkou vodou. Jednoho dne to ale udělal naopak, nalil nejprve vodu do šálku, a pak přisypal kávu. Na povrchu vznikla kávová krusta, takže se káva nedala vypít. Muž potkal náhodou cizince putujícího z Itálie, který měl u sebe železné sítko. S jeho pomocí krustu stlačil na dno hrníčku a nápoj byl na světě. Historicky se objevují první zmínky o přípravě kávy ve French Press kávovarech v první polovině 19. století. První kávovary byly ale nepřesné, což se projevovalo v chuti kávy. Postupně byly zdokonalovány a ve druhé polovině minulého století se už káva French Press připravovala ve většině domácností a podniků. Její obliba trvá dodnes, a to nejen v domácích podmínkách, ale také v hotelích a restauracích, kde se takto káva servíruje například při snídaních. V komerčním prostředí ve světě se French Press používá pro přípravu těch nejkvalitnějších výběrových káv.

Legenda z Provence nemluví o tom, jakou kávu měl Francouz v oblibě. Jisté je, že výběr kávy s ohledem na způsob její přípravy, je pro dokonalý požitek z kávového nápoje velmi důležitý. V řadě zrnkových káv Lilla e Rose, Classico, Pura Vida Organic, mleté kávy Leggero a kávy bez kofeinu představuje Blasercafé vysoce kvalitní odrůdy arabiky a arabiky a robusty z vybraných plantáží, které perfektně vyniknou rovněž při přípravě filtračními metodami nebo jako café creme. 

Samotná příprava kávy ve French Pressu je velmi jednoduchá, a na rozdíl od espressa, na ní není co pokazit. Abychom si připravili kávu co nejchutnější, je třeba jen dodržet několik pravidel. Množství pražené kávy na 0,5l vody je cca 30 g, teplota vody by neměla být vyšší než 92-94°C, doba extrakce (čas, po který je káva v kontaktu s vodou) při správné hrubosti mletí je cca 3 min. Chuť výsledného nápoje v šálku je plná, káva si přitom uchovává charakteristickou chuť a aroma kávových zrn. 


Zajímavosti ze světa kávy a zdraví

Zajímavosti ze světa kávy a zdraví

Káva jako lahodný nápoj plný chutí a vůní. Co vlastně obsahuje a jak působí na náš organizmus? Toto téma je často diskutováno s určitou kontroverzí. Na jedné straně stojí varování před negativními účinky konzumace kávy, oproti tomu jsou vyzdvihovány její přínosy pro lidský organizmus.

Káva obsahuje přes tisíc různých složek, v různých množstvích a poměrech v závislosti na druhu kávy, podmínkách růstu, metodách zpracování apod. Kávové zrno obsahuje zejména sacharidy, tuky, proteiny, vlákninu a vodu. Kromě toho jsou v malých množstvích zastoupeny kyseliny, alkaloidy (včetně kofeinu), minerály, vitamíny atd.

Každé kávové zrno obsahuje 1 % až 2,5 % kofeinu. 125 ml šálek filtrované kávy obsahuje mezi 60-135 mg kofeinu. Obecně až dvakrát více kofeinu obsahuje káva robusta oproti arabice.

Velmi vysoké dávky kofeinu jsou toxické pro lidský organizmus. Podle zprávy European Food Safety Authority (EFSA) o bezpečnosti kofeinu, příjem až do 400mg kofeinu rozložený do jednoho dne, je pro zdravého dospělého člověka neškodný.

Aby mohli pít kávu bez obav i ženy v těhotenství nebo lidé, kteří reagují na kofein obsažený v kávě citlivě, lze ji kofeinu zbavit. Děje se to zcela neškodným přírodním postupem, který nemá žádný vliv na aroma kávy. Bezkofeinová káva má nejvýše 0,1 % kofeinu. Zpravidla bývá tato hodnota ještě nižší.

Vliv kofeinu na člověka může být velmi individuální, nicméně pro zdravého člověka a při umírněné konzumaci, v sobě ukrývá kávové zrno mnoho benefitů pro lidské zdraví.

KÁVA A JEJÍ VLIV TRÁVENÍ A METABOLISMUS
Káva podporuje trávení vlivem účinku kofeinu, kyselin, taninu a dalších hořkých součástí, které obsahuje. Přesto někteří lidé mohou reagovat citlivě, zejména, pokud je káva konzumována na lačno. Pokud přidáme do kávy mléko, mléčný tuk sníží rychlost vstřebávání kofeinu a zároveň i jeho celkový účinek. Kofein obsažený v kávě podporuje metabolismus, působí na zvýšení energie a výkonu, pokud je konzumována umírněně. Mezi negativní vedlejší efekty vyšší konzumace kávy patří neklid, krátkodobé poškození jemné motoriky, ovlivnění délky a kvality spánku.

KÁVA A JEJÍ VLIV NA KARDIOVASKULÁRNÍ A NERVOVÝ SYSTÉM
Účinek kávy na kardiovaskulární a nervový systém závisí na různých faktorech, jako je věk, pohlaví, váha, genetické dispozice. Velmi důležitý faktor je, jak rychle je tělo kofeinu vystaveno. Podle dosavadních znalostí umírněná konzumace kávy obecně nezvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Některé studie ukazují, že může mít dokonce preventivní efekt. Kofein působí stimulačně také na nervový systém, zvyšuje koncentraci, paměť a bdělost.

POZITIVNÍ VLIV ANTIOXIDANTŮ OBSAŽENÝCH V KÁVĚ
Káva obsahuje relativně velký podíl antioxidantů také ve srovnání s jinými nápoji jako je zelený čaj nebo kakao. Vědecké studie ukazují, že antioxidanty obsažené v kávě „chytají“ volné radikály, které vznikají v lidském těle. Umírněná konzumace kávy může do určitého stupně snižovat riziko vzniku podmínek pro chronická a degenerativní onemocnění. Předpokládá se také, že další látky obsažené v kávě, jako polyfenoly a vláknina, mají ochranný efekt nebo působí synergicky v kombinaci s kofeinem.

KÁVA A DEHYDRATACE
Jak je to s obecně rozšířeným názorem, že káva dehydratuje? Zcela jistě konzumace kávy má diuretický účinek. Na druhou stranu si pravidelní konzumenti zvyknou na kofein a dehydratační účinek je u nich nižší. Konzumaci kávy se doporučuje v každém případě zohlednit při denním příjmu tekutin.


Obchod s kávou - udržitelný a fair

V oblasti kávy pracuje více než sto milionů lidí. Z toho přibližně dvacet pět milionů rolníků se stará o obdělávání půdy, pěstování rostlin a sklizeň kávy.

Světová produkce kávy se pohybuje kolem 125 milionů pytlů. Pro statistická hodnocení se počítá na jeden pytel šedesát kilogramů kávy. V praxi může jeden pytel vážit něco mezi čtyřiceti pěti až devadesáti kilogramy.

Ze světové produkce jde na export asi devadesát milionů pytlů. Zbytek zůstává v zemích produkce a je vítaný ve spotřebitelských družstvech a vlastních zpracovatelských zařízeních.

Káva se do celého světa dopravuje lodí. Surová káva je uložena ve skladech téměř všech přístavních měst světa. V New Yorku a v Londýně se nachází dvě nejdůležitější burzy kávy. V New Yorku se na burze obchoduje s Arabikou, v Londýně s Robustou. K obchodu s kávou patří kolísavá cena. Stejně jako u všech potravinových komodit je to běžná záležitost.

Obchody lze vyjádřit přibližně takto:

plantáž – shromaždiště – exportér - burza kávy v New Yorku a v Londýně – importér - pražírny kávy - konzument

Přibližně proto, že stále více přibývá obchodování s kávou v zemi původu (například v Brazílii), kde velmi dobře znají poptávku. Na vývoj nabídky a poptávky burzy kávy reagují.

Švýcarský obchod s kávou se trvale a důsledně zabývá kvalitou a udržitelností produkce kávy. Je třeba si uvědomit, že z dvaceti pěti milionů rolníků, pracujících na kávových plantážích více než devadesáti zemí světa, je až osmdesát procent drobných pěstitelů. Na těchto rodinných farmách je závislých sto deset až sto dvacet milionů lidí. Podporujeme všechna opatření směřující k pomoci malým producentům kávy.


Kouzlo kávových směsí

Vše začíná kvalitou výchozí suroviny. Jakmile do Švýcarska dorazí dodávka surové kávy, provede se zkouška kvality testem. Polovina pražením, další část je ponechána v surovém stavu a malá část je uložena jako původní vzorek. Po naplnění testovacích misek dochází k vlastnímu testování. Barva i vůně závisí především na čerstvosti. Mistr pražení pozorně sleduje i velikost zrn, což je důležité pro pražení. Upražená káva je podrobena senzorickým testům, hodnotí se vzhled, aroma, vyzkouší se chuťové vlastnosti a závěrem se stanoví kvalita.

Jako z kouzelné ruky se dá nazvat míchání různých druhů kávy. Zůstává totiž tajemstvím. Vznikají takto lahodné a vyvážené směsi kávových zrn arabiky nebo arabiky a robusty. Jednotlivé zelené kávy jsou zváženy přesně podle receptury. Pro stanovení poměrů míchané směsi je důležité, pro jakou přípravu kávy bude použita. Jestli pro kávu s mlékem, caffe créme, espresso, ristretto, cappuccino atd. Míchání kávových směsí je skutečné umění. Vyžaduje dlouholeté zkušenosti a vytříbený čich i chuť. Výsledkem je káva pro dokonalý požitek.

Surová káva je nepoživatelná a její vlastnosti se rozvinou teprve v pražírnách. Při 180-220 stupních Celsia získává své charakteristické aroma, vůni i barvu. Mistr pražení kontroluje opakovaně rovnoměrný stupeň lesku zrna. Tradiční buben praží od deseti do dvaceti minut. Moderní proces pražení je řízen automaticky.

Kyslík má negativní vliv na aroma kávy a současně působí její rychlé „stárnutí“. Aby se uchovala kvalita a čerstvost kávy, musí být správně zabalena. Používá se balení kávy vakuováním (hard pack) nebo v ochranné atmosféře (soft pack). Čerstvě pražená kávová zrna uvolňují oxid uhličitý. Prostřednictvím malého ventilu může uniknout bez vstupu kyslíku.

Káva si takto zachovává své chuťové a aromatické látky a je dokonale připravena ke své cestě do vaší domácnosti, podniku, restaurace nebo kavárny.


Zpracování kávy

To, jakým způsobem je káva zpracována, se projeví v chuti kávy. Káva se zpracovává zejména dvěma základními metodami.

Čištěním vodou (mokré zpracování) a opracováním bez použití vody (suchá metoda). V některých zemích se používá metoda polovičního mytí (polosuché zpracování).

 Mnoho kvalitních druhů kávy se připravuje mokrou cestou. Jsou to kávy ze střední Ameriky, z Kolumbie, Keni a Tanzánie. Zrna jsou nejdříve zbavena masitého ovocného obalu. Vloží se do nádrží naplněných vodou, kde se namáčí přes noc. Ve speciálních strojích (pulper) se následně očistí a zbaví se větší části ovocné hmoty. Zbytek se pak odstraní při fermentaci, která trvá 24 až 36 hodin. Čistá zrna se suší na slunci nebo ve speciálních sušičkách. Naplněná v pytlích se uloží do skladů nebo zpracovatelských center.

 V regionech s nedostatkem pramenité vody (Brazílie, západní Afrika, Asie) se využívá druhá metoda. Začíná se tříděním a proséváním kávových třešní na sítech, pokračuje sušením na sušících místech a na slunci. Lze je vysušit i horkým vzduchem. Když je ovocná hmota suchá, kávové třešně se jí zbaví v lámacím zařízení (deskaskador). Zůstanou jen kávová zrna, která se ihned čistí.

Surovou kávu posoudí již v zemi původu specialisté. Upraží malé porce každého druhu, ochutnají připravenou kávu a rozhodnou o kvalitě, která ovlivní cenu. Zelená zrna naplněná v pytlích pak čekají na lodní přepravu směrem do spotřebitelských zemí.


Vznešený kávovník

Svět kávových třešní je pestrý. Kávovník má delší, tmavě zelené listy. V nejvyšším produkčním věku nasazuje květy několikrát ročně. Například v Kolumbii kvete třikrát za rok. A tak často uvidíme na jednom stromě současně nezralé zelené třešně, zralejší žluté, světle červené i purpurové.

Kávovník roste na mnoha místech po celém světě. Je to tropická rostlina, které se daří v zemích s teplým a vlhkým podnebím (průměrné teploty 18-22 °C). Káva je pěstována v asi 90 zemích a hlavní pěstitelské oblasti se nacházejí v pásmu až do 24. zeměpisné šířky severně a jižně od rovníku. V této oblasti kávovník roste nejlépe mezi 600 a 1200 metrů nad mořem. Kávová zrna pocházející z vyšších poloh 1600 až 2000 metrů nad mořem jsou nazývána „Strictly High Grown“.

 Mladé kávové výhonky se objeví za deset týdnů po výsevu. Vyrostou do deseti centimetrů a jsou jednotlivě vysazeny do vysokých květináčů. Přemístí se do „školky“, kde zůstávají čtyři až pět měsíců. Když dorostou třiceti až čtyřiceti centimetrů, jsou vysazeny na plantáže.

Poprvé kávovník kvete po třech letech. Po čtyřech letech vydá většinou skromnou úrodu. Až mezi pátým a sedmým rokem se dá počítat s normálním výnosem (ten trvá dalších deset až dvacet let). Pěstitel kávy musí tedy v prvních letech hodně investovat. Když je ale úroda dobrá, péče se vyplatí. Výnos z jednoho stromu arabiky je 500-2000 g, u Robusty je to 500-2500 g. Na 500 g kávových zrn připadá 2500 g kávových třešní.


Arabica nebo Robusta

Existuje více než osmdesát botanických druhů kávy. Představíme si dvě z nich.

ARABICA
Šedesát procent světové produkce pochází ze stromů Coffea arabica. Daří se jim v nadmořských výškách 600-2000 metrů. Rostou především ve střední a jižní Americe a na východním pobřeží Afriky. Kávové třešně uzrávají po sedmi až osmi měsících. Arabica káva je velmi aromatická, v chuti jemná a kulatá.

ROBUSTA
Přibližně čtyřicet procent světové produkce kávy pochází ze stromů Coffea Robusta. Její rychle rostoucí rostliny jsou vyšší a odolnější než Arabica. Stromy nejlépe rostou v nadmořských výškách kolem 800 metrů. Pěstuje se především v tropických destinacích Afriky a Asie. Robusta kávové třešně jsou zralé po devíti až jedenácti měsících. Robusta má výraznější zemitou lehce hořkou chuť. Hodí se dobře do kávových směsí pro espresso.

Další